Herbaty ziołowe

Herbaty ziołowe – czy warto je pić?

W ostatnim czasie można zauważyć modę na powrót do natury. Zdrowa, ekologiczna żywność czy roślinne kosmetyki powoli zaczynają wypierać wszechobecną chemię. Coraz więcej osób próbuje też wzmocnić swoje zdrowie przez różnego rodzaju ziołowe ekstrakty, jak m.in. herbatki. Czy mogą być skuteczne i kiedy warto po nie sięgnąć?

Magiczna moc ziół znana od pokoleń

Dawniej, kiedy dostęp do medycyny i lekarstw był bardzo ograniczony, jedynym wyjściem było korzystanie z tego, co daje Matka Natura. Różnego rodzaju kompozycje roślinne traktowano niczym prawdziwe medykamenty i stosowano w celu złagodzenia różnego rodzaju dolegliwości. Zioła spożywano doustnie, przyrządzano na ich bazie napary, wykorzystywano do okładów oraz robiono z nich syropy. Obecnie zioła traktuje się raczej jako sposób na wzmocnienie organizmu. Herbaty ziołowe są ogólnodostępne, a dzięki stosowaniu różnego rodzaju dodatków (jak np. suszone owoce) także bardzo smaczne.

Kto powinien sięgnąć po zioła?

Z ziół może korzystać każdy, kto chce wzmocnić swoje zdrowie, oczyścić organizm oraz dodać sobie wigoru i sił. W zależności od wybranej kompozycji herbaty ziołowe mogą stosować osoby o obniżonej odporności (np. herbaty konopne), potrzebujące detoksu (np. czystek), zmagające się z problemem wypadania włosów (np. pokrzywa lub skrzyp polny), potrzebujące uspokojenia (np. melisa), cierpiące na nadciśnienie (np. jemioła pospolita) i wiele więcej. Takie herbatki przygotowuje się bardzo szybko, wystarczy zaparzyć je pod przykryciem przez kwadrans. Korzyści z ich stosowania można zaś zauważyć już po kilku tygodniach.