piołun

Co to jest piołun i jakie korzyści przynosi?

Piołun to potoczna nazwa kilku roślin. Rośliny te są uprawiane w różnych częściach świata i należą do różnych rodzin botanicznych. Mają one podobne właściwości, dzięki czemu mogą być stosowane jako rośliny lecznicze. Od tysięcy lat są stosowane jako leki na całym świecie. Ludzie stosują je w leczeniu dolegliwości żołądkowych i różnego rodzaju infekcji. W tym artykule omówimy, czym jest piołun i jakie są jego zalety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to jest piołun?

piołun

Piołun to potoczna nazwa kilku roślin, choć przede wszystkim odnosi się do Artemisia annua, wieloletniego zioła pochodzącego z Azji Mniejszej, ale występującego także w niektórych częściach Europy. Ten gatunek rośliny znany jest również jako szałwia wiechowata, szałwia pospolita lub szałwia biała. Piołun znany jest także pod innymi nazwami, takimi jak: artemisia, szałwia purpurowa, szałwia pustynna. W Rumunii nazywany jest ursarmem. Dwoma najważniejszymi składnikami piołunu są tujon i karwon. Tujon jest odpowiedzialny za ostry zapach ziela, a w dużych dawkach jest toksyczny. Jest on odpowiedzialny za właściwości lecznicze ziela.

Rodzaje piołunu

Istnieje wiele gatunków piołunu, które od tysięcy lat są wykorzystywane jako rośliny lecznicze. Wynika to z wysokiej zawartości olejków eterycznych, które czynią je odpowiednimi do stosowania jako leki. W niektórych częściach świata ten sam gatunek piołunu jest wykorzystywany zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych. Różne gatunki piołunu to: Szałwia biała to najpopularniejszy gatunek piołunu. Występuje na suchych obszarach zachodniej części Ameryki Północnej i północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Pozostałe cztery gatunki piołunu są powszechnie spotykane w Azji.

Korzyści zdrowotne piołunu

Badania wykazały, że piołun jest dobry na trawienie, ponieważ łagodzi niestrawność, zgagę i hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, które powodują wrzody. Można go przyjmować w postaci herbaty lub nalewki. Najlepiej jednak spożywać go jako część zdrowej diety.

Zastosowanie piołunu

Jest również korzystny w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie, grzyby i pasożyty. Działa poprzez zabijanie bakterii, grzybów i pasożytów dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych.