tapioka

Co to jest tapioka? I dlaczego powinno cię to obchodzić?

Tapioka jest ciekawym i wszechstronnym składnikiem, o którym możesz nie wiedzieć. Większość ludzi zna tapiokę po prostu jako żelatynę, substancję używaną do produkcji deseru Jell-O i innych podobnych produktów spożywczych. Jest to jednak znacznie więcej niż tylko to. W tym artykule zbadamy, czym jest tapioka, jak można ją włączyć do swojej diety, a także niektóre z jej wielu korzyści zdrowotnych.

Co to jest tapioka?

Tapioka jest używana jako skrobia lub białko roślinne do produkcji żywności. Jak wiele innych warzyw, jest ona również dobrym źródłem błonnika. Owoce rośliny tapioki są również jadalne i używane do produkcji pereł i perełek tapioki. Jest często używany jako wegetariański substytut mięsa, ponieważ ma podobną teksturę, wygląd i smak do mięsa.

Korzyści zdrowotne płynące z tapioki 

tapioka

Oto najważniejsze korzyści płynące z tapioki:

  • Wysoka zawartość błonnika – Błonnik to składnik, który pomaga regulować ruchy jelit i zapobiegać zaparciom. Wysoka zawartość błonnika w tapioce pomaga karmić dobre bakterie w jelitach, co pomaga zapobiegać zaburzeniom trawienia i infekcjom.
  • Potężne źródło minerałów – Minerały to substancje, które pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować. Są one ważne dla metabolizmu, funkcji układu odpornościowego i transmisji nerwowej. Minerały znajdujące się w tapioku to potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor, które razem tworzą silną formułę diety.
  • Niski indeks glikemiczny – Niski indeks glikemiczny oznacza, że na organizm nie wpływa zbytnio spożycie dużej ilości tego składnika. Dzięki temu tapiok jest zdrową opcją dla osób z cukrzycą. Dobre źródło białka – Wysoka zawartość białka sprawia, że tapiok jest świetnym źródłem białka. Sprzyja wzrostowi mięśni, utrzymuje sytość, a także buduje silne kości i zęby. Jest również dobrym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędnymi kofaktorami dla metabolizmu.