maść na atopowe zapalenie skóry

Maść na atopowe zapalenie skóry – jaką wybrać?

W dzisiejszych czasach problemy skórne są powszechną przypadłością, która dotyka bardzo liczną część naszego społeczeństwa, niezależnie od wieku, rasy czy kraju zamieszkania. Zmiany skórne mogą obejmować wybrane obszary lub znaczne części naszego ciała. Jednym z częściej występujących schorzeń skórnych jest atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry – krótka charakterystyka schorzenia

AZS to rodzaj dermatozy o charakterze zapalnym, która uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest przesuszona i swędząca skóra. Na przypadłość tą zapadają zarówno dorośli jak i dzieci, ale właśnie u dzieci jest ona szczególnie niebezpieczna z uwagi na wrażliwą i delikatną skórę młodego człowieka. Choroba ta powinna ustąpić wraz z wiekiem, ale zdarza się, że człowiek zmaga się z nią do późnej starości. Jakie leki zastosować, aby się jej pozbyć albo przynajmniej ograniczyć dolegliwości z nią związane?

maść na AZS

AZS – dostępne leki bez recepty

Maść na atopowe zapalenie skóry, dostępna bez recepty, powinna przede wszystkim intensywnie nawilżyć skórę, a także złagodzić zaczerwienienia jak również ulżyć podrażnieniom. Skład takich maści niejednokrotnie wzbogacony jest o substancje przyczyniające się do regeneracji zniszczonego naskórka oraz ochrony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Istotnym zadaniem leków na AZS jest również harmonizowanie flory bakteryjnej skóry oraz tworzenie warstwy ochronnej na jej powierzchni. Produkty te powinny zawierać również formuły hipoalergiczne, a ich skład powinien być dobrany w taki sposób, aby zredukować do minimum ewentualne nawroty choroby.

Jaka alternatywa w przypadku poważniejszych dolegliwości?

W sytuacji, której maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty nie przyniosła spodziewanej ulgi, należy sięgnąć po leki z antybiotykiem. Przez ich zastosowaniem warto zasięgnąć porady dermatologa. W przypadkach poważniejszych dolegliwości lekarz może również przepisać maści ze sterydem. Leki te należy stosować jednak pod pewnymi warunkami: leczenie nie powinno przekraczać dwóch tygodni, dodatkowo należy stosować (nie w połączeniu ze sterydem) emolienty.

Przy terapii dłuższej niż dwa tygodnie, warto sięgnąć po maści i kremy z 1% takrolimusem. Stosując tego typu preparaty, należy pamiętać, że:

  • powinny być nakładane wyłącznie na obszary zmienione chorobowo,
  • podczas kuracji wiosną lub latem, należy unikać słońca,
  • w przypadku twarzy należy omijać okolice oczu,
  • po aplikacji kremu na skórę należy bardzo dokładnie umyć ręce.

Farmakoterapia AZS to głównie leczenie objawowe. Skuteczną pomocą w walce z tą chorobą mogą okazać się różnego rodzaju czynniki psychologiczne oraz zdrowe nawyki: odstawienie alkoholu, dieta, unikanie strasu.