sumak

Sumak – orientalne przyprawy z wielowiekową tradycją

Sumak to popularna przyprawa w kuchniach Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Ma ona ciekawą historię i bogatą kulinarną tradycję. Sumak to nie tylko znakomity dodatek smakowy, ale również źródło cennych składników odżywczych.

Czym jest sumak?

Sumak to zmielone owoce drzewa sumaka, rosnącego w rejonach basenu Morza Śródziemnego oraz w Azji Zachodniej i Południowej. Owoce te mają kwaśny smak i charakterystyczną, intensywnie czerwoną barwę. Zawierają one witaminę C, karotenoidy oraz flawonoidy, które przeciwdziałają działaniu wolnych rodników i zapobiegają chorobom serca.

Jak stosować sumak w kuchni?

Sumak jest szeroko stosowany w kuchni arabskiej, tureckiej i perskiej. Dodaje się go do mięs, ryb, sałatek, dipów i hummusu. Świetnie sprawdza się również jako dodatek do pieczywa, dań z jajek i warzyw. Świetnie komponuje się z takimi przyprawami jak czosnek, kolendra, kminek czy kurkuma. Przyprawa ta ma wyjątkowo orzeźwiający smak, który dodaje potrawom charakteru. Można go stosować jako alternatywę dla soku z cytryny. Jest to świetna opcja dla osób, które nie lubią zbyt kwaśnego smaku cytrusów.

Sumak a zdrowie

Sumak z https://planteon.pl/przyprawy-swiata/ziola-w-kuchni/sumak-mielony to nie tylko smaczna przyprawa, ale również zdrowa. Zawiera ona wiele cennych składników, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Witamina C zawarta w sumaku jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Flawonoidy natomiast chronią nasz organizm przed chorobami serca i nowotworami. Badania naukowe wykazały również, że pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia. Warto zatem regularnie dodawać tę przyprawę do naszych posiłków.

Podsumowanie

Sumak to przyprawa o wielowiekowej tradycji, popularna w kuchniach basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Ma ona charakterystyczny, kwaśny smak i intensywnie czerwoną barwę. Jest to nie tylko znakomity dodatek smakowy, ale również źródło cennych składników odżywczych.